По закон родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца съобразно възможностите на всеки от тях поотделно, като се вземат предвид нуждите на детето. Задължението на родителите за предоставяне на издръжка на децата е посочено още в чл. 17 от Семейния кодекс при изброяването на основните грижи за семейството. Непредоставянето на издръжка от родителя може да доведе до редица неблагоприятни за него последици – например детето му може да бъде осиновено и без негово съгласие, както и да бъде лишен от родителски права.
Какво става обаче когато единият родител не може да предостави такава? Има ли ред за защита, в случай на неплащане на издръжка, поради недостиг на средства на родителя, който дължи издръжка?
Отговорът е, да. В действителност съществува такава възможност за получаване на издръжка, но преди да се стигне до реализирането й следва да се изпълни определена последователност от действия. Съгласно Семейния кодекс, родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца, независимо дали са работоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си. Предоставянето на издръжка е задължение с имуществен характер, което се изпълнява периодично. Тя е сред привилегированите вземания с право на предпочитателно удовлетворяване. Когато родителят няма средства за плащане на издръжка на ненавършилото пълнолетие лице, същата се дължи от общината по Наредбата за определяне на реда за изплащане от държавата на присъдена издръжка. Държавата изплаща присъдената на ненавършил пълнолетие български гражданин издръжка, когато по изпълнителното дело се установи, че длъжникът няма доходи и не притежава имущество, върху които да се насочи принудителното изпълнение. Задължителните условия, при които може да се търси обезщетение от общината е да е издаден изпълнителен лист въз основа на съдебно решение на взискателя, а именно родителят, който полага основните грижи за детето и търси съответната издръжка, за задоволяване на неговите нужди.
Издръжката се изплаща чрез общината по постоянния адрес на взискателя по изпълнителното дело след установяване на обстоятелствата по чл. 152, ал. 2 от Семейния кодекс с констативен протокол на съдебния изпълнител. Издръжката се изплаща в размер, определен в съдебното решение, но не повече от максималния размер за присъдена издръжка, определян ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България. Изплатените суми за издръжка са за сметка на длъжника.
За съдействие по получаване на необходимите документи за търсене на издръжка по горепосочената статия, задвижване на административната процедура и процесуално представителство, можете да се обърнете за помощ към адвокат Марина Маринова, вписана в Софийска адвокатска колегия, юрист с голям стаж в областта на семейното и наследствено право.