Какво представлява, кога се издава и какви реквизити следва да съдържа ?
"Електронен фиш" е електронно изявление, записано върху хартиен, магнитен или друг носител, създадено чрез административно-информационна система въз основа на постъпили и обработени данни за нарушения от автоматизирани технически средства или системи.
Съгласно разпоредбата на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП - при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Основната характеристика на електронния фиш е, че той се издава за нарушение, което е установено и заснето с автоматизирано техническо средство /мобилна или стационарна камера/.
Електронните фишове се издават по образец, утвърден от Министъра на вътрешните работи и следва да съдържат данни за - териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното и заплащане.
В какъв срок трябва да бъде издаден след заснемане на нарушението?
В какъв срок трябва да бъде връчен, какви са давностите срокове и откога започват да текат?
Съгласно разпоредбата на чл. 34 от Закона за административните нарушения и наказания не се образува административно-наказателно производство, ако е изтекла една година от извършване на нарушението, тоест – електронен фиш за нарушение на ЗДвП следва да бъде издаден в срок от една година от извършване на нарушението. Тъй като заснемането на нарушението съвпада с извършването, поради спецификата на процедурата по издаване на електронни фишове, то фиш следва да бъде издаден не по-късно от една година от заснемане на нарушението.
Електронният фиш се връчва на собственика на МПС-то или представляващия юридическото лице, което е собственик на МПС-то с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. Законът не предвижда срокове за връчването на фишовете, тук отново следва да се има предвид срокът за образуване на административнонаказателно производство, предвиден в чл. 34 от ЗАНН – до една година от извършване на нарушението следва да бъде издаден електронен фиш.
Срокът, в който може законосъобразно да се образува административнонаказателно производство въз основа на електронен фиш, е една година от извършване на нарушението. Ако след този срок бъде издаден електронен фиш, то той, след обжалване, следва да бъде отменен от съда като незаконосъобразен.
Давността за изпълнение на постановената с електронен фиш глоба се определя отново от ЗАНН, като срокът започва да тече от влизане в сила на електронния фиш.
Влизат в сила електронните фишове, които:
1. не подлежат на обжалване;
2. не са обжалвани в предвидения срок;
3. са обжалвани, но са потвърдени или изменени от съда.
Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление, съответно – подлежи на изпълнение по предвидения в закона ред за принудително изпълнение. Административното наказание глоба /което се налага с електронен фиш/, не се изпълнява, ако са изтекли две години от налагането му. Както предвижда разпоредбата на чл. 82, ал. 2 от ЗАНН - Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност, като, независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1, тоест – наложеното наказание „глоба” не може да бъде изпълнявано, ако са изтекли три години от налагането му, съответно – от влизане в сила на електронния фиш, с който е наложено това наказание. Давността не се прилага служебно и, за да бъде приложена, административнонаказаното лице следва да направи изрично искане в този смисъл.
С измененията на ЗАНН се въвежда възможност при която, ако нарушителят не желае да обжалва наказателното постановление в частта относно наложената глоба, може да заплати в 14-дневен срок от връчване на Електронния фиш / Наказателното постановление 80 на сто от нейния размер, освен ако специален закон предвижда намален размер на глобата. Наказателното постановление/Електронния фиш влиза в сила в частта относно наложената глоба от датата на плащането.
Глобата, наложена с електронен фиш, който е бил обжалван и потвърден от съда, се дължи в пълен размер.
Каква е процедурата за обжалване?
В 14-дневен срок от получаването на електронния фиш собственикът следва да заплати глобата или да предостави в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал. 4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира.
Електронният фиш подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания. Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, чрез органа, издал електронния фиш, до съответния компетентен районен съд. Решението на районния съд подлежи на обжалване пред съответния административен съд.
А за отмяна на електронен фиш?
Електронният фиш може да бъде отменен /анулиран/ от органа, който го е издал, в предвидените в закона случаи, посочени по-горе.
При обжалване електронният фиш може да бъде отменен от съда, ако се установят нарушения на закона при издаването му, липса на задължителни реквизити, ако се установи, неизправност на средството, с което е заснето нарушението, или ако липсват доказателства за извършване на твърдяното нарушение.
Каква е процедурата по издаването на електронен фиш на служебен автомобил?
Електронен фиш се издава на собственика на МПС, ако в случай, че това е юридическо лице, фишът се издава на представляващия юридическото лице. В 14 – дневен срок от връчване на електронния фиш управителят може да посочи кое лице е управлявало МПС, като на това лице се издава нов електронен фиш, а първоначално издаденият се анулира.