Съдебната практика приема, че нуждите на лицата, които имат право на издръжка, се определят съобразно с обикновените условия на живот за тях, като се вземат предвид възрастта, образованието и другите обстоятелства, които са от значение за конкретния случай, а възможностите на лицата, които дължат издръжка се определят от техните доходи, имотното им състояние и квалификация. Двамата родители дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца съобразно с възможностите на всеки от тях поотделно, като се вземат предвид и грижите на родителя, при когото се отглежда детето.
Считано от 01.01.2021г. минималната работна заплата /МРЗ/ за страната е увеличена в размер на 650 лева. Семейният кодекс предвижда, че минималният размер на издръжката е ¼ от МРЗ, което означава, че от 01.01.2021г. минималният размер на издръжката е по-висок и е 162.50лв. Това е абсолютният минимум, който се присъжда от съда дори и по отношение на родител, който е безработен, няма имущество и не получава доходи от каквато и да е дейност. Издръжката се определя като се изследва всеки конкретен случай, имащ силно индивидуални характеристики. Дори при определен един размер на издръжка не съществуват пречки, родителят, който не полага преки грижи, доброволно да заплаща и по-голяма издръжка от съдебно присъдената.
Изменението на размера на минималната издръжка не става автоматично с изменение на МРЗ. Веднъж определена от съда със съдебно решение, същата може да се измени само със съдебно решение. Искът за изменение на издръжката е иск за бъдещо периодично вземане, което се присъжда, при основателност, от датата на исковата молба, което означава, че изменението на издръжката се изменя от датата на образуване на делото.
Производството започва с искова молба от лицето, което желае увеличението или чрез неговия законен представител. Компетентен да разгледа искането за увеличение на издръжката е Районен съд по постоянен адрес на търсещият издръжка или дължащия издръжката. Делото приключва с решение, което подлежи на обжалване пред съответния Окръжен съд.
За да уважи искова претенция и да увеличи размерът на издръжката е необходимо настъпването, след определяне на предходната издръжка, на трайни промени в нуждите на детето или във възможностите на дължащия издръжка родител. Дори и да не са налице доказателства, обуславящи претендиран размер на издръжка, съдът ще отчете, че от началния момент на дължимост на определената първоначално издръжка до сезиране на съда с претенцията за увеличаване е изминал период, през който са настъпили съществени изменения, както в нуждите на детето с оглед неговото израстване, така и в икономическите условия в страната. В рамките на този период е напълно нормално да се отчете увеличение на стойността на стоките и услугите от първа необходимост, посредством които следва да бъдат задоволени базовите потребности на едно детето.
Статията дава кратка информация за начина на изменение на веднъж определена издръжка. За повече информация, касаеща размера на издръжката, начините и средствата за получаването й, може да се свържете с нас или да отправите запитване по електронен път, чрез формата on-line адвокат.